Olvasói számítógépeinkről ingyenesen elérhető a NAVA szolgáltatása.

A Nemzeti Audiovizuális Archívumhoz (NAVA) hasonló kötelespéldány-archívum hazánkban eddig nem létezett. Különlegessége, hogy gyűjteményéhez online hozzáférést biztosít, továbbá segítséget nyújt a helyi műsorszolgáltatók archívumainak feldolgozásához. A műsorszolgáltatói archívumok alapvetően a gyártás kiszolgálására épülnek, kellően nem rendszerezettek, és legfőképpen nem nyilvánosak, így az általuk őrzött kulturális értékek holt vagyonként rejtve maradnak.

A NAVA, azaz a magyar nemzeti műsorszolgáltatói kötelespéldány-archívum gyűjtőkörébe tartoznak az országos, földfelszíni terjesztésű televíziók és rádiók magyar gyártású műsorai. A NAVA az elektronikus műsorok számára olyan, akár az Országos Széchényi Könyvtár a nyomtatott kiadványok, vagy a Magyar Nemzeti Filmarchívum a magyar filmek számára. Alapfeladatán túl, az archívum közreműködik a Magyar Nemzeti Filmarchívum játék- és híradófilm-digitalizálási programjában.

A NAVA további célja a teljes magyar filmvagyon digitalizálása és online elérhetővé tétele. A rendszer nyitott valamennyi jelentős kulturális vagy történelmi értékű audiovizuális gyűjtemény befogadására, amelyről az Audiovizuális Örökség Tanácsadó Testület dönt.

A NAVA katalógusa szabadon hozzáférhető a www.nava.hu portálról. A keresést felhasználóbarát felület segíti. Regisztráció után a találatok elmenthetők. A Nemzeti Audiovizuális Archívum tartalma – a szerzői jogoknak eleget téve – kizárólag az ún. NAVA-pontokról érhető el. NAVA-ponttá válhat valamennyi nyilvános szolgáltatást nyújtó könyvtár és minden iskola.

Az archívum széles körű európai együttműködésbe kezdett más audiovizuális gyűjteményekkel, valamint digitális archiválással és online műsorközvetítéssel foglalkozó kutatóhelyekkel is, így az audiovizuális kultúra egyik fontos európai kapujává válik. A NAVA további célja az oktatás színesítése az audiovizuális kultúra eszközeivel. Ezért a NAVA még ebben az évben kidolgozza az audiovizuális dokumentumok felhasználásának lehetőségeit az oktatásban.